INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Leon Mikucki      Leon Mikucki, wizerunek na podstawie fotografii.

Leon Mikucki  

 
 
1867-01-22 - 1920-10-08
Biogram został opublikowany w 1976 r. w XXI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Mikucki Leon (1867–1920), inżynier mechanik, przemysłowiec naftowy. Ur. 22 I w Stanisławowie, był synem Leona (zob.) i Anieli z Girtlerów. Po ukończeniu Gimnazjum Św. Anny w Krakowie studiował w l. 1885–7 mechanikę na Politechnice wiedeńskiej, a w l. 1887–90 na Politechnice Lwowskiej, gdzie po uzyskaniu dyplomu inżyniera budowy maszyn pracował przez rok jako asystent katedry budowy maszyn. Potem, jako jeden z pierwszych absolwentów politechniki, przerzucił się do nafty, odbył w r. 1891 praktykę na kopalni w Bóbrce i wnet zasłynął jako energiczny i pełen technicznej inwencji wiertnik naftowy. Początkowo pracował jako kierownik kopalń «Amalia» w Potoku-Toroszówce, w Gorlicach, Krygu, Jaszczwi, w firmach «D. Fanto» oraz «Naphta» w Ropicy, w Tarnawce i w Równem. W r. 1900 założył w Borysławiu własne przedsiębiorstwo naftowe w spółce z K. Perutzem dla głębszych wierceń, które po nieprodukcyjnych odwiertach w Rabce wykazało dużą aktywność w samym Borysławiu, gdzie uzyskanie dużej produkcji w kopalni «Feiller» zachęciło inne przedsiębiorstwa do głębszych wierceń. Osiągnięcia M-ego potwierdziły zresztą jego dalsze wiercenia wysokoprodukcyjnych szybów w różnych kopalniach w Popielach oraz we własnych w Borysławiu, w spółkach z A. Segalem oraz większej z K. Perutzem, T. Sroczyńskim, S. Boguszem; kopalnie te, w okresie burzliwego rozwoju zagłębia borysławskiego, scalił M. w dużą firmę «Galizische Montan Aktien-Gesellschaft» w r. 1907. W r. 1910 wszedł w kontakt z W. H. Mac-Garveyem i objął w jego – największym w Galicji koncernie naftowym – Galicyjsko-Karpackim Tow. Naftowym stanowisko dyrektora kopalń oraz wszedł w skład rady nadzorczej tego koncernu. Na tych stanowiskach pozostał do śmierci.

Obok działalności przemysłowej i organizacyjnej położył M. duże zasługi dla technicznego podniesienia przemysłu naftowego przez szereg opatentowanych i szeroko stosowanych wynalazków, jak korba wiertnicza do wahacza o zmiennym skoku, popuszczadło wiertnicze, ryg wiertniczy własnej konstrukcji, pomysł specjalnego tłoku ropnego, szereg udoskonaleń w elektryfikacji przemysłu naftowego. Na te tematy publikował wiele drobniejszych artykułów w niemieckich pismach „Petroleum” i „Das Galizische Erdöl”, a po polsku w „Nafcie”, m. in. Nowy system wiercenia (1901), Sprawy patentowe (1906) oraz kilka artykułów polemicznych z A. Fauckiem co do wierceń płuczkowych. Człowiek wielkiej kultury osobistej i kultury pracy, umiał sprawnie zarządzać wieloma przedsiębiorstwami naftowymi równocześnie i w l. 1910–20 wysunął się na jedno z czołowych miejsc w polskim przemyśle naftowym. Był też wiceprezesem Izby Pracodawców w Borysławiu oraz bardzo aktywnym członkiem Krajowego Tow. Naftowego; był także członkiem Tow. Technicznego Krakowskiego. M. zmarł w Krakowie 8 X 1920. Pochowany został w grobowcu rodzinnym na cmentarzu Rakowickim. Z małżeństwa ze swą kuzynką Wandą z Girtlerów (1870–1955) miał synów: Marcina, inżyniera mechanika, Andrzeja (zob.), Macieja, inżyniera górnika i dyrektora górniczego, Leona, bankowca, oraz córkę Marię Żurowską.

 

Fot. w posiadaniu syna; – Książka pamiątkowa jubileuszu Krakowskiego Tow. Technicznego 1877–1902, Kr. 1902 s. 75; – Girtler K., Opowiadania, Pamiętniki z lat 1832–1857, Kr. 1971 II (tablica genealogiczna Girtlerów i rodzin spokrewnionych); – „Gaz. Lwow.” 1920 nr z 11 X; „Kur. Lwow.” 1920 nr z 12 X; „Petroleum Zeitschr.” 1920 nr z 1 XII; „Przegl. Naftowy” 1921 nr 4; – B. PAN w Kr.: Dziennik K. Girtlera rkp. 6799 t. 7–10; Teki K. Mińskiego w materiałach Red. PSB – Informacje rodziny.

Stanisław M. Brzozowski

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.